Ο Σωκράτης διέλυσε τον Ρέτσο

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν τρομακτική απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν την οποία σκόρπισε με 4-0 και πήρε προβάδισμα για το Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιεστικοί από πολύ νωρίς και άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Σάντσο. Στ 55' ο Ρόις έκανε το 2-0, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φίλιπ να προσθέσει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Ρόις στο 79'. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν βασικός για τους νικητές και αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Παναγιώτης Ρέτσος αγωνίστηκε με τη Λεβερκούζεν επίσης σε ολόκληρο το 90λεπτο ως αριστερός μπακ.

Με τη νίκη αυτή η Ντόρτμουντ προσπέρασε στη βαθμολογία τις «ασπιρίνες» και οι δύο ομάδες θα δώσουν σκληρή μάχη με τη Χοφενχάιμ για τις θέσεις 3 και 4 που δίνουν εισιτήριο για το Champions League.