Serie A: «Αυτοκτόνησε» η Νάπολι με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αυτογκόλ του Κουλιμπαλί (αποτελέσματα, vid)

Η Νάπολι κατάφερε από 3-0 να ισοφαρίσει τη Γιουβέντους σε 3-3 αλλά ο Κουλιμπαλί στις καθυστερήσεις σημείωσε αυτογκόλ χαρίζοντας τη νίκη στους «μπιανκονέρι».

Δραματικό ήταν το φινάλε του αγώνα της Γιουβέντους με τη Νάπολι για τη δεύτερη αγωνιστική της Serie A.

Οι Ναπολιτάνοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-0 αλλά κατάφεραν να φέρουν τα ματς στα ίσα.

Ωστόσο ο Κουλιμπαλί έστειλε τη μπάλα άθελα του στα δίχτυα της δικής του ομάδας στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να στερήσει από τη Νάπολι τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ντανίλο στο 16' για να έρθει στο 19' ο Ιγκουαΐν να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για να αναλάβουν δράση οι φιλοξενούμενοι.

Την αρχή της αντεπίθεσης έκανε ο Μανωλάς που μείωσε προς στιγμήν σε 3-1. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Λοσάνο μείωσε σε 3-2, με τον Ντι Λορέντσο στο 81' να ισοφαρίζει σε 3-3.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 30/8

Μπολόνια-Σπαλ 1-0 (90’+3’ Σοριάνο)

Σάββατο 31/8

Μίλαν-Μπρέσια 1-0 (12' Τσαλχάνογλου)

Γιουβέντους-Νάπολι 4-3 (16' Ντανίλο, 19' Ιγκουαΐν, 62' Ρονάλντο, 92' αυτ. Κουλιμπαλί - 66' Μανωλάς, 68' Λοσάνο 81' Ντι Λορέντσο)