Ξεκίνημα με το... αριστερό για Άντερλεχτ στο βελγικό πρωτάθλημα

Οι «μωβ» του (παίκτη - προπονητή) Βενσάν Κομπανί στην πρώτη αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος, έχασαν, μέσα στις Βρυξέλλες, από την Οστάνδη με σκορ 2-1.

Στα μέρη μας η Σούπερ Λιγκ αργεί ακόμη να ξεκινήσει αλλά σε μερικές χώρες της Κεντρικής Ευρώπης η δράση των πρωταθλημάτων ξεκίνησε.

Έτσι μετά την Ολλανδία όπου, χθες, είχαμε τη διεξαγωγή του Σούπερ Καπ (με θριαμβευτή τον Άγιαξ επί της Αϊντχόφεν) στο Βέλγιο, την Παρασκευή διεξήχθη ο εναρκτήριος αγώνας της Jupiler League (της κορυφαίας κατηγορίας της χώρας) με τον αγώνα της πρωταθλήτριας Γκενκ (νίκησε 2-1 την Κορτράικ).

Στο ...χορό μπήκε κι η Άντερλεχτ, που υποδέχθηκε την Οστάνδη, αλλά το πρώτο επίσημο ματς των «μωβ» με τον Βενσάν Κομπανί σε ρόλο παίκτη (σ' αγωνίστηκε καθ' όλο το 90λεπτο) - προπονητή έληξε με ήττα 2-1.

Η ομάδα του Ρόλαντ Βάργκας (σ. ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ισοφάρισε στο 19' το γκολ του Βλαπ έξι λεπτά νωρίτερα) επικράτησε με γκολ του Σακάλα (75'). Έτσι η προσπάθεια των πρωτευουσιάνων για επιστροφή στους τίτλους μετά από δύο άγονες σεζόν ξεκίνησε με το... αριστερό.