Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας η Μπενφίκα, αποθέωση για Ανδρέα Σάμαρη! (vid)

Η Μπενφίκα επικράτησε της Σάντα Κλάρα με 4-1 και κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα στην ιστορία της. Δείτε το βίντεο της αποθέωσης του Ανδρέα Σάμαρη από τους φιλάθλους των «αετών»!

Το 37ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγύρισε η Μπενφίκα που νίκησε τη Σάντα Κλάρα με 4-1 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Liga NOS.

Ο Σεφέροβιτς έπειτα από ασίστ του Ανδρέα Σάμαρη άνοιξε το σκορ στο 16' ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Ζοάο Φέλιξ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ράφα Σίλβα έκανε το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σεφέροβιτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με τον Σέζαρ τρία αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα σκοράροντας το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Στο 79΄ο Σάμαρης πέρασε εκτός με τους φίλους των «Αετών» να αποθεώνουν τον Έλληνα διεθνή που αποχώρησε συγκινημένος.

Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε πρωταθλητές τους παίκτες του Μπρούνο Λάζε, που επέστρεψαν στην κορυφή μετά από ένα χρόνο απουσίας.

Από την άλλη η Πόρτο που επικράτησε της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας με 2-1 δεν μπόρεσε να κρατήσει στην κατοχή της το πρωτάθλημα.