Serie A: Κοντά στην έξοδο του Champions League η Ίντερ, 2-0 την Κιέβο (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Ίντερ επικράτησε της Κιέβο με 2-0 για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Με νίκη ολοκληρώθηκε η 36η αγωνιστική της Serie A καθώς η Ίντερ επικράτησε εντός έδρας της Κιέβο με 2-0. Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Πολιτάνο στο 39' με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μιλανέζοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ο Πέρισιτς εκμεταλλεύτηκε το δοκάρι του Σέντρικ Σοάρες και στην επαναφορά σκόραρε για το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη οι «νερατζούρι» επέστρεψαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και βρίσκονται κοντά στην έξοδο του Champions League.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σέντρικ Σοάρες, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο (66' Γκαλιαρντίνι), Μπόρχα Βαλέρο, Πολιτάνο (62' Καντρέβα), Ναϊνγκολάν, Πέρισιτς, Ικάρντι (86' Λαουτάρο Μαρτίνες).

ΚΙΕΒΟ: Σέμπερ, Ντεπάολι, Τόμοβιτς (78' Γιαροσίνσκι), Μπρούνο Σέζαρ, Μπάνι, Χετεμάι, Ριγκόνι, Λερί, Βινιάτο (81' Πελισιέ), Γκρούμπατς (51' Κιγίν), Μετζορίνι.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο (11/5)

Αταλάντα-Τζένοα 2-1 (46' Μπάροου, 53' Καστάνιε - 89' Πάντεφ)

Κάλιαρι-Λάτσιο 1-2 (90’ Παβολέτι - 31’ Λουίς Αλμπέρτο, 35’ Κορέα)

Φιορεντίνα-Μίλαν 0-1 (35’ Τσαλχάνογλου)

Κυριακή (12/5)

Τορίνο-Σασουόλο 3-2 (56’, 82’ Μπελότι, 81’ Τζάτζα - 27’ Μπουραμπιά, 71’ Λιρόλα)

Φροζινόνε-Ουντινέζε 1-3 (85’ Ντιονίσι - 11’, 44’ Οκάκα, 41’ Σαμίρ)

Σαμπντόρια-Έμπολι 1-2 (90’+2’ πέν. Κουλιαρέλα - 56’ Φαρίας, 75’ Ντι Λορέντσο)

Σπαλ-Νάπολι 1-2 (84’ πεν. Πετάνια - 49’ Άλαν, 88’ Μάριο Ρουί)

Ρόμα-Γιουβέντους 2-0 (79’ Φλορέντσι, 90’+2’ Τζέκο)

Δευτέρα (13/5)

Μπολόνια-Πάρμα 4-1 (52’ Ορσολίνι, 59’ αυτ. Σέπε, 72’ Λιάνκο, 84’ αυτ. Σιεράλτα - 81’ Ινγκλέσε)

Ίντερ-Κιέβο 2-0 (39' Πολιτάνο, 86' Πέρισιτς)