Ligue 1: Σημαντικό διπλό για τη Λιόν στην έδρα της Μαρσέιγ με 3-0 (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Μαρσέιγ πέτυχε η Λιόν για την 36η αγωνιστική της Ligue 1.

Μπορεί η νίκη της Λιλ νωρίτερα να στέρησε τη δεύτερη θέση στη Λιόν αλλά οι παίκτες του Ζενεσιό πέτυχαν σημαντική νίκη στην έδρα της Μαρσέιγ με 3-0 και έχουν τον πρώτο λόγο για την τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Από την αρχή του αγώνα η Λιόν ήταν καλύτερη και προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 24' ο Κορνέ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με την αποβολή του Τσαλέτα-Καρ στο 67' να απλοποιεί την υπόθεση νίκη για τους Λιλουά οι οποίοι σκόραραν άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης.

Ο Ντεμπελέ στο 84' και ο Κορνέ με το δεύτερο γκολ του στο 86' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (10/5)

Σεντ Ετιέν - Μονπελιέ 0-1 (64' Λαμπορντέ)

Σάββατο (11/5)

Ανζέ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (88' Τετ - 20' Νεϊμάρ, 58' Ντι Μαρία)

Ντιζόν - Στρασμπούρ 2-1 (40' πεν. Ταβάρες, 94' Τσανγκ-Χουν - 68' Αζόρκ)

Νις - Ναντ 1-1 (55' Σαρ - 29' Μουτουσαμί)

Νιμ - Μονακό 1-0 (9' Ριπάρ)

Αμιάν - Τουλούζ 0-0

Καέν - Ρεμς 3-2 (14' Νινγκά, 40' Φαϊζάλ, 45' Γκιλμπέρ - 37' Ντουμπιά, 82' πεν. Ζενέλι)