Serie A: Μεγάλη νίκη της Ρόμα επί της Γιουβέντους με 2-0 (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Σημαντική νίκη κατέκτησε η Ρόμα στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Γιουβέντους με 2-0 για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Την τρίτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Γιουβέντους που ηττήθηκε στην έδρα της Ρόμα με 2-0.

Οι «τζιαλορόσι» κατάφεραν να νικήσουν τη «μεγάλη κυρία» και να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.

Μετά από ένα αδιάφορο πρώτο ημίχρονο οι Ρωμαίοι μπόρεσαν να σκοράρουν δύο τέρματα στην επανάληψη. Από την άλλη οι «μπιανκονέρι» που είδαν τον ρέφερι της αναμέτρησης να ακυρώνει γκολ του Ρονάλντο ως οφσάιντ ήταν αρκετά άστοχοι στις προσπάθειες του.

Στο 79ο λεπτό ο Φλορέντσι άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ για να έρθει ο Τζέκο στο 90΄να διαμορφώσει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το τελικό αποτέλεσμα.

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Τζανιόλο, Ενζονζί, Πελεγκρίνι (67' Κριστάντε), Κλάιφερτ (78' Ουντέρ), Τζέκο, Ελ Σααραουί.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντε Σίλιο (85' Ζοάο Κανσέλο), Κάσερες, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Τζαν, Πιάνιτς (71' Μπεντανκούρ), Ματουιντί (84' Αλέξ Σάντρο), Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Ρονάλντο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Σάββατο (11/5)

Αταλάντα - Τζένοα 2-1 (46' Μούσα Μπάροου, 53' Καστάν / 89' Πάντεφ)

Κάλιαρι - Λάτσιο 1-2 (91' Παβολέτι / 31' Λουίς Αλμπέρτο, 53' Κορέα)

Φιορεντίνα - Μίλαν 0-1 (35' Τσαλχάνογλου)

Κυριακή (12/5)

Τορίνο - Σασουόλο 3-2 (56' 82' Μπελότι, 81' Τζάτζα / 27' Μπουράμπια, 71' Λιρόλα)

Φροζινόνε - Ουντινέζε 1-3 (85' Ντιονίζι / 11' 44' Οκακά, 41' Σαμίρ)

Σαμπντόρια - Έμπολι 1-2 (90' πεν. Κουαλιαρέλα / 56' Φαρίας, 75' Ντι Λορέντσο)

ΣΠΑΛ - Νάπολι 1-2 (84' πεν. Πετάνια / 49' Άλαν, 88' Μάριο Ρούι)

Ρόμα - Γιουβέντους 2-0 (79' Φλορέντσι, 90+2' Τζέκο)