Ο Άγιαξ νίκησε με 4-1 την Ουτρέχτη και στέφεται πρωταθλητής Ολλανδίας

Μια ακόμα νίκη πέτυχε ο Άγιαξ στο Ολλανδικό πρωτάθλημα, αφού οι «ερυθρόλευκοι» του Άμστερνταμ επιβλήθηκαν με 4-1 της Ουτρέχτης στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα».

Αυτή η νίκη ουσιαστικά έκρινε και τον πρωταθλητή Ολλανδίας, αφού η Αϊντχόφεν ηττήθηκε από την Αλκμάαρ με 1-0 και στην ισοβαθμία ο «Αίαντας» υπερτερεί.

Ο Μπουσάιντ άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όμως στο 15' ο Χούντελααρ ισοφάρισε, στο 45' ο Φαν Ντε Μπέεκ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους ενώ ο Τάντιτς σφράγισε τη νίκη με δύο δικά του γκολ στο 75' και στο 80'.

Ο Παυλίδης σκόραρε στην αναμέτρηση της Βίλεμ με την Έμεν, όμως η ομάδα του δεν πήρε τη νίκη (2-3) χάνοντας το τρένο των πλέι οφς. Ο Βρουσάι μπήκε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό.