Γιουβέντους-Τορίνο 1-1: Ο Ρονάλντο έσωσε τους «μπιανκονέρι» από την ήττα (πρόγραμμα, βαθμολογία)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το τοπικό ντέρμπι της Ιταλίας ανάμεσα στη Γιουβέντους και την Τορίνο για την 35η αγωνιστική της Serie A.

Η Τορίνο έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει από την έδρα της Γιουβέντους με τη νίκη έπειτα από 24 ολόκληρα χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 86' εκεί όπου ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Το σκορ στον αγώνα άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Λούκιτς δίνοντας ελπίδες στους φίλους της ομάδας για την κατάκτηση του ενός ιστορικού τριπόντου.

Από την άλλη οι άστοχοι «μπιανκονέρι» έχαναν την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης όμως οι πρωταθλητές Ιταλίας ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ρονάλντο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αριστερή σέντρα του Σπινατσόλα. Η λήξη του παιχνιδιού άφησε πικρή γεύση στην «γκρανάτα» καθώς δεν μπόρεσε να πιάσει την τετράδα της Serie A.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ζοάο Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Κουαδράδο (78' Ματέους Περέιρα), Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι (85' Ντε Σίλιο), Ρονάλντο, Κεν.

Τορίνο (Βάλτερ Ματσάρι): Σιρίγκου, Ιτσο, Ενκουλού, Μπρέμερ, Ντε Σιλβέστρι (89' Τζάτζα), Λούκιτς (79' Άινα), Ρινκόν, Μεϊτέ, Ανσάλντι, Μπερενγκέρ (70' Μπαζέλι), Μπελότι.