Μαν. Γιουνάιτεντ-Μαν. Σίτι 0-2: Διπλό τίτλου στο «Όλντ Τράφορντ» (highlights)

Η Σίτι πέρασε και από το «Όλντ Τράφορντ» επικρατώντας με 2-0 της Γιουνάιτεντ και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Αγγλία.

Αυτό το ματς περίμενε όλη η ποδοσφαιρική Ευρώπη, αφού ήταν καθοριστική για την εξέλιξη της Premier League. Η Σίτι κατάφερε να περάσει και από το «Όλντ Τράφορντ» επικρατώντας με σκορ 2-0 της Γιουνάιτεντ.

Το γκολ του Σίλβα στο 54’ και του Σανέ στο 66’ ήταν αρκετά για να περάσει νικηφόρα η ομάδα του Γκουαρντιόλα από το «σπίτι» της αντιπάλου της και να κρατάει τις τύχες της στα χέρια της.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Θέατρο των Ονείρων» ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες κολλημένες στο «στείρο» 0-0 και τη Σίτι να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο 44’ ο Στέρλινγκ πήρε τη μπάλα αριστερά εντός περιοχής, ελίχθηκε εξαιρετικά και απόφυγε τα τάκλιν τον αντιπάλων του, αλλά από το σουτ με το δεξί στο κέντρο της περιοχής ο Ντε Χέα μπλόκαρε σταθερά.

Από την πλευράς της η Γιουνάιτεντ εμφανίστηκε καλύτερη σε σχέση με την απογοητευτική της «εικόνα» την περασμένη Κυριακή στην ήττα με βαρύ 4-0 από την Έβερτον. Επί της ουσίας, όμως, παρά την καλή ανασταλτική της λειτουργία, οι όποιες επιθετικές της προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51’ ο προβληματισμός του Γκουαρντιόλα έγινε πιο ισχυρός βλέποντας τον Φερναντίνιο να τραυματίζεται, αλλά τρία λεπτά αργότερα (54’) ο Καταλανός… ηρέμησε όταν ο Μπερνάντο Σίλβα νίκησε τον Ντε Χέα κι έγραψε το 0-1! Στο 56’ η Γιουνάιτεντ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Λίνγκαρντ να αστοχεί σε κενή εστία, και στο 66’ ο Σανέ πέτυχε τελικά και το 0-2 για τη Σίτι «κλειδώνοντας» έτσι το τρίποντο για τους «πολίτες».

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Α. Γιάνγκ, Νταρμιάν (83’ Α. Σάντσες), Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο, Περέιρα (72’ Λουκάκου), Φρεντ, Πογκμπά, Ράσφορντ, Λίνγκαρντ (83’ Μαρσιάλ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν (89’ Ντανίλο), Φερναντίνιο (51’ Σανέ), Ν. Σίλβα, Μ. Σίλβα, Αγκουέρο (89’ Γ. Ζεσούς), Στέρλινγκ.