Ligue 1: Ούτε με την... τρίτη η Παρί, την κέρδισε και η Ναντ με 3-2!

Οι «πρωτευουσιάνοι» έχασαν 3-2 εκτός έδρας από τη Ναντ και για τρίτο σερί παιχνίδι δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν μαθηματικά τον τίτλο στο Σαμπιονά

Από αναβολή σε αναβολή οδεύει η στέψη της Παρί Σεν Ζερμέν στο Σαμπιονά. Οι «πρωτευουσιάνοι» για τρίτο σερί παιχνίδι δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα για να κατακτήσουν μαθηματικά τον τίτλο στη Λιγκ 1, καθώς μετά την ισοπαλία (2-2) με το Στρασβούργο και την βαριά ήττα (5-1) από τη Λιλ την περασμένη Κυριακή, έχασαν σήμερα εκτός έδρας και από τη Ναντ με σκορ 3-2!

Αν και προηγήθηκαν στο 19’ με τέρμα του Ντάνιελ Άλβες (0-1), είδαν την αντίπαλό τους να φτάνει στην ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου με τα γκολ των Ντιέγκο Κάρλος (22’) και Γουαρίς (44’). Στην επανάληψη η Ναντ έφτασε και στο 3-1 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ντιέγκο Κάρλος στο παιχνίδι (52’), πριν η Παρί μειώσει σε 3-2 με τον Γκουκλού στο 89’.

ΝΑΝΤ: Ντουπέ, Φάμπιο (83’ Κουατένγκ), Παλουά, Εντγκάρ Ιέ, Ν. Κάρλος, Τραορέ, Τουρέ, Ρονγκιέρ, Μουτουσαμί, Γουαρίς (90’ Λιμπόμπε), Κουλιμπαλί (93’ Κολό).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Ν. Άλβες, Κουρζάβα (74’ Γκουκλού), Κιμπεμπέ, Κέρερ, Παρέδες, Ντράξλερ, Νκουνκού, Νσοκί (60’ Νταγκμπά), Τσούπο-Μοτίνγκ, Ντιαμπί.

Το προφίλ της 28ης αγωνιστικής

9/3: Στρασβούργο – Λιόν 2-2, Μονακό – Μπορντό 1-1, Ντιζόν – Ρεμς 1-1, Αμιάν – Νιμ 2-1.

10/3: Τουλούζ – Γκινγκάμπ 1-0, Σεντ Ετιέν – Λιλ 0-1, Μονπελιέ – Ανζέ 2-2, Ρεν – Καέν 3-1, Μαρσέιγ – Νις 1-0.

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/4

Ναντ – Παρί Σεν Ζερμέν 3-2: 22’ και 52’ Ν. Κάρλος, 44’ Γουαρίς – 19’ Ν. Άλβες, 89’ Γκουκλού.