Ισπανία: Γκολ και θέαμα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν»

H Σεβίλη επικράτησε της Σοσιεδάδ με 5-2 και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga. Πρωταγωνιστής ο Μπεν Γεντέρ.

Σε ένα ματς με 7 γκολ, η Σεβίλη επικράτησε εντός έδρας με 5-2 της Σοσιεδάδ, βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga μετά από 27 αγωνιστικές, έχοντας 40 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Αλαβές.

Ο Μπεν Γεντέρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας της Ανδαλουσίας, αφού ήταν αυτός που πέτυχε τα τρία από τα πέντε γκολ (48΄, 58΄, 61΄). Τρία γκολ πάντως πέτυχε και ο Μικέλ Οϊαρθάμπαλ της Σοσιεδάδ! Το... περίεργο είναι πως δεν πέτυχε, μόνο τα δύο της ομάδας του (28΄, 77΄ πεν.), αλλά και το τελευταίο των νικητών (69΄ αυτογκόλ)!

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Βιγιαρεάλ, με τα δύο γκολ (2-0) απέναντι στη γηπεδούχο Λεβάντε, να μπαίνουν μέσα σε 1 λεπτό μετά το 90΄. Συγκεκριμένα, ο Ρομπέρτο (Ρομπέρ) Πιερ αποδείχτηκε... μοιραίος για τη Λεβάντε, αφού με αυτογκόλ στο 90ο λεπτό έβαλε σε πρωτοπορία τους φιλοξενούμενους.

Κι εκεί που στη Λεβάντε σκέφτονταν πως δεν υπάρχει χρόνος να ισοφαρίσουν, ο Νιγηριανός Σάμιουελ Τσικγουέζ διπλασίασε τα τέρματα, στο "Ciutat de Valencia" στο 91΄. Η Λεβάντε έμεινε στους 30 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ μετρά 26.