Serie A: Γλύτωσε την ήττα στο 87' η Νάπολι (βαθμολογία)

Χάρη σε γκολ του Ινσίνιε στο 87', η Νάπολι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Σασουόλο.

Ακόμη πιο εύκολο έκανε το έργο της Γιουβέντους για την κατάκτηση του τίτλου η Νάπολι, μετά τους δύο βαθμούς που άφησε στην έδρα της Σασουόλο (1-1), στο προτελευταίο για σήμερα (10/03) ματς της 27ης αγωνιστικής της Serie A. Ο Ινσίνιε «έσωσε την παρτίδα» για τους «παρτενοπέι» τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Επέστρεψε στις νίκες η Ίντερ μετά από δύο αγωνιστικές (μία ήττα, μία ισοπαλία). Το γκολ του Πολιτάνο στο 68΄ και του Γκαλιαρντίνι εννέα λεπτά αργότερα χάρισαν το «τρίποντο» στους «νερατζούρι» απέναντι στην ΣΠΑΛ (2-0) και ταυτόχρονα την ευκαιρία να διατηρηθούν σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη της βαθμολογίας, Μίλαν.

Η Μπολόνια πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Κάλιαρι κι έμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι της παραμονής στη Serie A, ενώ με «διπλά» απέδρασαν από τις έδρες των Σαμπντόρια και Φροζινόνε, η Αταλάντα και η Τορίνο αντίστοιχα, με το ίδιο σκορ (2-1).