Ο Απόλλων πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού (3-0)

Ο Απόλλων ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο Λεμεσιανό ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΛ για την 24η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και δεύτερη των πλέι-οφ.

Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο «Τσίρειο» νίκησαν 3-0 την αντίπαλό τους και έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Απόλλων, που ήταν ανώτερος της ΑΕΛ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, άνοιξε το σκορ στο 22’ με σουτ του Σακέτι και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά του με κεφαλιά του Ρομπέρζ από κόρνερ του Πέδρο.

Στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και στο 77’ δικαιώθηκαν για την υπεροχή τους με το δεύτερο γκολ του Ρομπέρζ στο ντέρμπι για το 0-3. Από την πλευρά της η ΑΕ Λεμεσού απογοήτευσε με την εμφάνισή της.

Η Ομόνοια «κόλλησε» στο «στείρο» 0-0 με τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ρίχνεται σήμερα στη μάχη και υποδέχεται την ΑΕΚ Λάρνακας με στόχο το τρίποντο ώστε να πιάσει εκ νέου τον Απόλλωνα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στα πλέι-άουτ Δόξα και Πάφος έμειναν στο «λευκό» 0-0 και μοιράστηκαν τον πόντο.

Το προφίλ της 24ης αγωνιστικής/2ης των πλέι-οφ

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Σάββατο 9/3

ΑΕ Λεμεσού – Απόλλων Λεμεσού 0-3: 22’ Σακέτι, 45’ και 77’ Ρομπέρζ.

12. Ερμής Αραδίππου 13 (19-38).

*Η Πάφος τιμωρήθηκε με αφαίρεση 6 βαθμών για αντικανονική συμμετοχή του Σωτήρη Ζαντή στο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας (02/01).

**Η Ανόρθωση τιμωρήθηκε με αφαίρεση 6 βαθμών και μηδενισμό στον αγώνα με τον Απόλλωνα Λεμεσού για αντικανονική συμμετοχή του Ουζόχο.