Κύπρος: Η ΑΕ Λεμεσού στον πόντο από την κορυφή

Η ΑΕ Λεμεσού επικράτησε με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας για την 21η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και μείωσε στον πόντο τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Κύπρος:  Η ΑΕ Λεμεσού στον πόντο από την κορυφή

Αν και τα βρήκε «μπαστούνια» στην έδρα της κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, νίκησε με ανατροπή 3-2 την αντίπαλό της για την 21η αγωνιστική και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες στις προηγούμενες αναμετρήσεις της στο θεσμό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11’ με το τέρμα που σημείωσε ο Φουστάρ, ωστόσο στη συνέχεια η ΑΕΛ με δύο γκολ του Λεάντρο Σίλβα σε διάστημα έξι λεπτών (22’ και 28’) πέτυχε την ανατροπή (2-1). Λίγο πριν το φινάλε του 45λέπτου η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τιάγκο, αλλά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (53’) ο Αντόνια πέτυχε το 3-2 για την ΑΕ Λεμεσού που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης.

Νωρίτερα, Ανόρθωση και Ομόνοια έμειναν στο «στείρο» 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», γεγονός που στέρησε την ευκαιρία στην τελευταία να σκαρφαλώσει στην πρώτη 6άδα, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου στην κατηγορία. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που απώλεσε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος και ήταν άτυχη στο 94’, καθώς είχε δοκάρι με τον Κούσουλο, ενώ η Ανόρθωση ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου 45λεπτου.

Τέλος, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι ανάμεσα στη Δόξα Κατωκοπιάς και τον Ερμή Αραδίππου που έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιτρέα και στο 95’ ο Ταραλίδης με πέναλτι «απάντησε» για τον Ερμή.

Το προφίλ της 21ης αγωνιστικής
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ: ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ Λάρνακας 2-2, Ένωση Παραλιμνίου – Πάφος 1-1, Αλκή Ορόκλινη – Απόλλων Λεμεσού 1-3.
ΧΘΕΣ
Ανόρθωση – Ομόνοια 0-0.
ΑΕ Λεμεσού – Νέα Σαλαμίνα 3-2: 22’ και 28’ Λεάντρο Σίλβα, 53’ Αντόνια – 11’ Φουστάρ, 44’ Τιάγκο.
Δόξα Κατωκοπιάς – Ερμής Αραδίππου 1-1: 57’ Μιτρέα – 95’ (πέν.) Ταραλίδης.

1. ΑΠΟΕΛ 46β. (43-19), 2. ΑΕ Λεμεσού 45 (35-23), 3. Απόλλων Λεμεσού 44 (46-16), 4. ΑΕΚ Λάρνακας 36 (34-16), 5. Ανόρθωση 34 (25-21), 6. Νέα Σαλαμίνα 30 (27-29), 7. Ομόνοια 28 (23-24), 8. Δόξα Κατωκοπιάς 20 (28-38), 9. Πάφος 18 (23-36), 10. Ένωση Παραλιμνίου 17 (17-35), 11. Αλκή Ορόκλινη 16 (18-42), 12. Ερμής Αραδίππου 10 (17-37).
*Η Πάφος τιμωρήθηκε με αφαίρεση 6 βαθμών για αντικανονική συμμετοχή του Σωτήρη Ζαντή στο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας (02/01).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
23/02: Πάφος – Δόξα Κατωκοπιάς, Ομόνοια – ΑΕ Λεμεσού, Ερμής Αραδίππου – Ανόρθωση.
24/02: Νέα Σαλαμίνα – Αλκή Ορόκλινη, Απόλλων Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ Λάρνακας – Ένωση Παραλιμνίου.