Νίκη με« άρωμα» Ευρώπης για τη Χετάφε

Η Χετάφε με τη νίκη 3-1 κόντρα στη Θέλτα, κατάφερε να ανέβει στη πέμπτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Πολύτιμη νίκη με ανατροπή (3-1) πέτυχε η Χετάφε στην έδρα της κόντρα στη Θέλτα, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες.

Η Χετάφε αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 5η θέση του πρωταθλήματος με 35 βαθμούς, ενώ ακολουθούν από πίσω οι Μπέτις και Αλαβές με 32 βαθμούς, που έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Θέλτα προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με τον Νέστορ Αραούχο, ωστόσο οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάιμε Μάτα στο 37'.

Οι φιλοξενούμενοι εκείνη τη στιγμή έμειναν με 10 παίκτες, όταν αρχικά ο Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ είδε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και μετά από λίγα δευτερόλεπτα αντίκρισε δεύτερη κάρτα για τον ίδιο λόγο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χετάφε μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με τον Μολίνα στο 62'. Το τελικό σκορ έγραψε ο Χάιμε Ματα με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 81'.