FA Cup: «Εφτάρα» η Σίτι, αποκλείστηκε από ομάδα της League 2 η Φούλαμ!

Οι «Πολίτες» δεν χαρίστηκαν στη Ρόδεραμ, ενώ η Φούλαμ υπέστη θύμα έκπληξης από την Όλνταμ! Διαβάστε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου για το Κύπελλο Αγγλίας.

Με εμφατικό τρόπο προκρίθηκε στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες»... φιλοδώρησαν με 7 γκολ την ομάδα του Championship, Ρόδεραμ, έχοντας 6 διαφορετικούς σκόρερ και ένα αυτογκόλ του Σεμί Ατζαγί (45΄). Από τους σκόρερ της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Στέρλινγκ στο 12ο λεπτό και ακολούθησαν τα γκολ των Φόντεν (43΄), Ζεσούς (53΄), Μαχρέζ (73΄), Οταμέντι (78΄) και Σανέ (85΄).

Αποκλείστηκε από ομάδα της League 2 η Φούλαμ, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Όλνταμ Αθλέτικ! Αν και η Φούλαμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με γκολ του Βέλγου Ντένις Οντόι στο 52ο λεπτό, η Όλνταμ έκανε την ανατροπή και την έκπληξη στη συνέχεια. Ο Σαμ Σάριτζ από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε στο 76΄, ενώ το γκολ της πρόκρισης απέναντι στην ομάδα της Premier League πέτυχε ο Κάλουμ Λανγκ στο 88΄.

Ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας ήταν αυτή που... χαμογέλασε και στην αναμέτρηση Πρέστον-Ντονκάστερ. Οι φιλοξενούμενοι που αγωνίζονται στη League 1 επικράτησαν με 3-1 εκτός έδρας του συλλόγου του Championship, Πρέστον και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.