Η Τσέλσι απέκλεισε 2-0 τη Νότιγχαμ (vid)

Η Τσέλσι χρειάστηκε παραπάνω από ένα ημίχρονο για να κάμψει την αντίσταση της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Το φαβορί της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει και την πρόκριση στην αναμέτρηση Τσέλσι - Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι Λονδρέζοι κατάφεραν να διαλύσουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, ωστόσο αυτό δεν έγινε τόσο εύκολα όσο θα περίμεναν, αφού το σκορ σταμάτησε στο 2-0.

Το σκορ άνοιξε στο 59ο λεπτό, όταν ο Μοράτα ακολούθησε το ένστικτο του επιθετικού και βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι, πρώτος από όλους. Μετά από 10 λεπτά ο Ισπανός επιθετικός σκόραρε και το δεύτερο γκολ της ομάδας για να της χαρίσει τη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα της Νότιγχαμ Φόρεστ, Λουκ Σο, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Φάμπρεγκας στο 0-0.