Πολύτιμος βαθμός για Πάφο (1-1)

Τον πόντο της ισοπαλίας μοιράστηκαν χθες στη Λάρνακα ΑΕΚ και Πάφος, που έμειναν στο 1-1 στη μεταξύ τους εξ αναβολής αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας συνεχίζει να αγνοεί τη γεύση της νίκης στο θεσμό από τα τέλη του περασμένου Νοέμβρη.

Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε στο 23’ με το γκολ του Φλοριάν, αλλά η Πάφος παρά και τις πολλές της απουσίες έφτασε στην ισοφάριση στο 78’ με ασύλληπτο σουτ του Φόλπρεχτ.

12. Ερμής Αραδίππου 7 (13-26).

*Ένα ματς λιγότερο έχουν Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

05/01: ΑΕ Λεμεσού – Πάφος, Ανόρθωση – Αλκή, Δόξα – ΑΠΟΕΛ.
06/01: Ομόνοια – ΑΕΚ Λάρνακας, Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων Λεμεσού.
07/01: Ερμής - Ένωση Παραλιμνίου.

Προβάδισμα πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του από τη φάση των «16» του Κυπέλλου στην Κύπρο έκανε ο ΑΠΟΕΛ. Οι «κυανοκίτρινοι» κέρδισαν με ανατροπή 2-1 στην έδρα τους τη Δόξα και πλέον θα κληθούν να υπερασπιστούν το υπέρ τους προβάδισμα στη ρεβάνς, ώστε να «σφραγίσουν» την είσοδό τους στην επόμενη φάση.

Πέραν αυτών, ο Απόλλωνας αν και έπαιξε με τη «φωτιά» στην έδρα του κόντρα στην Ομόνοια, πήρε τελικά τη νίκη με 1-0 με γκολ του Μάγκλιτσα στο 11’, ενώ ο Ερμής κέρδισε άνετα με 3-0 τον ΑΣΙΛ στο «Αμμόχωστος». Οι Ντίντακ και Μαλόν βρήκαν δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη ο Ταραλίδης με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0. Τέλος, ο αγώνας της Ανόρθωση με την Ένωση Παραλιμνίου αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών.