Kύπρος: Έπιασε κορυφή και περιμένει ο ΑΠΟΕΛ (αποτελέσματα, βαθμολογία)(vids)

Την τέταρτη σερί νίκη του στο κυπριακό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ.

Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν με 2-0 εντός έδρας του Ερμή και βρέθηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με έναν πόντο περισσότερο από την δεύτερη ΑΕ Λεμεσού, η οποία ρίχνεται σήμερα στη μάχη κόντρα στην Ανόρθωση. Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι παρουσιάστηκε καλύτερη και δίχως να χρειαστεί να ανεβάσει ρυθμούς, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις αμυντικές αδράνειες του Ερμή και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Μαλόν και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μοράις.

Πέραν αυτών, πολύτιμους πόντους στη μάχη του τίτλου απώλεσε ο Απόλλων Λεμεσού, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας κόντρα στην Πάφο. Αν και προηγήθηκε στο 31’ με τον Μάρκοβιτς (0-1), είδε την αντίπαλό του να «απαντά» στο 34’ με τον Νέμετς και είδε τη διαφορά του από την πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ να μεγαλώνει στους πέντε βαθμούς. Παρόλα αυτά, το ισόπαλο αποτέλεσμα αδικεί την Πάφο, η οποία απώλεσε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο για να πάει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τέλος, η Νέα Σαλαμίνα πέρασε νικηφόρα από τη Λάρνακα επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ χάρη σε γκολ του Κίνγκσλεϊ από το 16΄ στο νέο γήπεδο των «κιτρινοπράσινων».