Αντέχει στην τετράδα η Λειψία (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ολη η 17η αγωνιστική στη Γερμανία. Αποτελέσματα και βαθμολογία.

Η Λειψία επικράτησε μετά από συναρπαστικό ματς 3-2 της Βέρντερ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα με την ολοκλήρωση του α΄ γύρου. Η RB προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, η ομάδα της Βρέμης σκόραρε δις μέσα σε ένα δεκάλεπτο (67΄-77΄) και ισοφάρισε, αλλά ο Μπρούμα αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς μπήκε στο παιχνίδι στο 81΄ και πέτυχε στο 87΄ το νικητήριο γκολ.

Η Σάλκε πήρε βαθιά «ανάσα» με την εκτός έδρας νίκη της (3-1) επί της Στουτγκάρδης, για την οποία ο Τάσος Δώνης πέρασε ως αλλαγή στο 80΄ αντί του Μπεκ. Με δύο γκολ του 19χρονου Κάι Χάβερτς, η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε 3-1 της Χέρτα και... ανεβαίνει, η Φράιμπουργκ πέρασε με 1-0 από τη Νυρεμβέργη και κράτησε «βυθισμένους» τους γηπεδούχους, ενώ η Φορτούνα Ντίσελντορφ με γκολ του Φινκ στις καθυστερήσεις πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 στο Ανόβερο.