Παγκόσμιο Συλλόγων: Η Αλ Αΐν σόκαρε την Ρίβερ Πλέιτ- Σκόραρε ο Μπέργκ (vids)

Η Αλ Αΐν απέκλεισε την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, Ρίβερ Πλέιτ (5-4 στα πέναλτι) και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου περιμένει το νικητή του ζευγαριού Κασίμα Άντλερς - Ρεάλ Μαδρίτης.

Τελικά η παρέα του Μάρκους Μπεργκ αποδείχθηκε δυσκολότερος αντίπαλος από ότι περίμενε η Ρίβερ Πλέιτ. Μετά από ένα δραματικό ματς που έληξε 2-2 στην κανονική διάρκεια η αραβική ομάδα απέκλεισε την αργεντίνικη ομάδα στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 5-4 και προκρίθηκε στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων.

Οι Σαουδάραβες αιφνιδίασαν τους Αργεντινούς ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Μάρκους Μπεργκ. Οι Αργεντίνοι απάντησαν με δύο γρήγορα γκολ στο 11' και στο 15' από τον Μπορέ. Στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισε στο 51', με τον Κάιο.

Στην παράταση το σκορ παρέμεινε στο 2-2 και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ήρωας αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της Αλ Αϊν, Έσα, που απέκρουσε το πέναλτι του Ένσο Πέρες.

Συνθέσεις:

Ρίβερ Πλέιτ: Αρμάνι, Πινόλα, Μαϊδάνα, Πόνθιο (87’ Ντε Λα Κρουθ), Κάσκο Μοντιέλ, Φερνάντεθ (55’ Κιντέρο), Μαρτίνεθ (91’ Σκόκο), Παλάσιος (55’ Έντσο Πέρες), Πράτο Μπορέ.

Αλ Αΐν: Εσά, Αχμάντ, Φαγιέζ, Αχμέντ, Ντουμπιά (107 Ναντέρ), Σιοτάνι, Αμπντουλαραχμάν (64’ Ισλάμ), Κάιο, Μπάρμαν (82’ Α.Αμπντουλραχμάν), Ελ Σαχάτ, Μπεργκ (75’ Μπαντάρ Μοχάμεντ).

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων:

Α΄ ΓΥΡΟΣ

ΑΓ. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΟΛΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

1. 12/12/2018 17:30 Αλ Αΐν Αλ Αΐν (ΗΑΕ)-Τιμ Γουέλινγκτον (Νέα Ζηλανδία) 4-3 στα πέναλτι (καν. αγ., πρτ. 3-3)

Β΄ ΓΥΡΟΣ

3. 15/12/2018 15:00 Αλ Αΐν Κασίμα Άντλερς (Ιαπωνία)-Γκουανταλαχάρα (Μεξικό) 3-2

2. 15/12/2018 18:30 Αλ Αΐν Εσπεράνς (Τυνησία)-Αλ Αΐν (ΗΑΕ) 0-3

ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ 5-6

4. 18/12/2018 15:30 Αλ Αΐν Εσπεράνς (Τυνησία)-Γκουανταλαχάρα (Μεξικό)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

5. 18/12/2018 18:30 Αλ Αΐν Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή)-Αλ Αΐν (ΗΑΕ) 4-5 πεν. (κ.α. 2-2)

6. 19/12/2018 18:30 Αμπού Ντάμπι Κασίμα Άντλερς (Ιαπωνία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)