Primeira Liga: Πέρασε με ανατροπή από τις Αζόρες η Πόρτο

Οδηγούν την κούρσα του πορτογαλικού πρωταθλήματος οι «δράκοι».

Τη... μοναξιά της κορυφής στο πορτογαλικό πρωτάθλημα συνεχίζει να απολαμβάνει η Πόρτο. Οι «δράκοι» νίκησαν 2-1 τη Σάντα Κλάρα στις Αζόρες, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, και επανέκτησαν το προβάδισμα των τριών βαθμών έναντι της Μπράγκα, με την οποία «συγκατοικούσαν» προσωρινά στο... ρετιρέ.

Η Σάντα Κλάρα «άνοιξε το σκορ» με τον Ζε Μανουέλ στο 38ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο έφερε το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Φρανσίσκο Σοάρες ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1΄). Ο Μούσα Μαρέγκα ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Πόρτο, καθώς διαμόρφωσε στο 57ο λεπτό το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων, το οποίο διατηρήθηκε ως το τέλος.

Στις αναμετρήσεις για την 13η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Πορτιμονένσε-Σετούμπαλ 3-1

Μπράγκα-Φεϊρένσε 4-0

Μποαβίστα-Τοντέλα 2-0

Τσάβες-Μορεϊρένσε 1-2

Άβες-Γκιμαράες 1-1

Σάντα Κλάρα-Πόρτο 1-2