Σούπερ γκολ ο Μπεργκ και η Αλ Αΐν στους «8» του Παγκοσμίου Συλλόγων

O Mάρκους Μπεργκ βοήθησε την Αλ Αϊν να προκριθεί στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων 2018

Η Αλ Αϊν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 στο ματς με την Ουέλιγκτον αλλά ο Μπεργκ στο 85΄ σημείωσε το γκολ που ολοκλήρωσε την ανατροπή και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί καμιά δεν σημειώθηκε γκολ και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου η Αλ Αϊν επικράτησε με 4-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπεργκ έχασε πέναλτι στη ρώσικη ρουλέτα... Ωστόσο αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του. Η Ουέλινγκτον άνοιξε το σκορ με τον Μπαρσία στο 11΄, ο Κλάπτσαμ στο 15ο λεπτό έκανε το 0-2, ενώ ο Ίλιτς στο 44ο το 0-3.

Ο Σιοτάνι στο 45' σήμανε την αντεπίθεση της Αλ Αϊν, ο Ντουμπιά έκανε το 2-3 στο 49΄και ο Μπεργκ που μπήκε αλλαγή στο 75΄, ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ