Χωρίς νικητή το ντέρμπι των «μικρών» της Μαδρίτης

Στο 1-1 έμειναν Λεγανές και Χετάφε στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής.

Λεγανές και Χετάφε προέρχονταν από «τρίποντα» την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο, η σημερινή (7/12) μεταξύ τους αναμέτρηση δεν ανέδειξε νικητή. Το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής, στην οποία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» στο 64΄, καθώς μέχρι τότε βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Ο Δημήτρης Σιόβας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο με την Λεγανές, η οποία τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πέρες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τρεις ημέρες νωρίτερα, η Λεγανές πήρε την πρόκριση για τους «16» του Copa del Rey με το 1-0 στην έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο, ενώ την ίδια ημέρα η Χετάφε είχε διαλύσει με 5-1 την Κόρντομπα και πήρε και αυτή το «εισιτήριο» για τη συνέχεια της διοργάνωσης.