Serie A: Τις φάσεις η Ίντερ την νίκη η Γιουβέντους με 1-0

Η Γιουβέντους επικράτησε της Ίντερ στο Τορίνο με γκολ του Μάντζουκιτς για την 15η αγωνιστική της Serie A.

Η Γιουβέντους επικράτησε της Ίντερ με 1-0 και συνέχισε στην πρώτη θέση της Serie A. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν πιο αποτελεσματική από τους ανώτερους Μιλανέζους που δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που είχαν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και θέλησαν να χτυπήσουν τον αντίπαλο από τα πλάγια. Με την συμπλήρωση μισής ώρας οι «νερατζούροι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν καθώς ο Γκαλιαρντίνι σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Στσέσνι.

Η πίεση από πλευράς Ίντερ συνεχίστηκε αλλά δεν απέφερε καρπούς. Στην επανάληψη οι «μπιανκονέρι» ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν στο 65΄να ανοίξουν το σκορ.

Ο Κανσέλο έβγαλε από τα αριστερά την σέντρα και ο Μάριο Μάντζουκιτς σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά για το 1-0.

Στα υπολειπόμενα λεπτά της αναμέτρησης η Γιουβέντους κράτησε το προβάδισμα πανηγυρίζοντας στο τέλος την 14η νίκη σε 15 αγωνιστικές αποδεικνύοντας πως έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο.

Οι συνθέσεις:

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αλέγκρι): Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ζοάο Κανσέλο, Πιάνιτς (82' Τζαν), Μπεντανκούρ, Ματουιντί, Ντιμπάλα (72' Κόστα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς

ΙΝΤΕΡ (Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Βρσάλικο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Γκαλιαρντίνι (70' Μπαλντέ), Μπρόζοβιτς, Ζοάο Μάριο (77' Λαουτάρο), Πολιτάνο (58' Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι.