Η Ρεάλ διέλυσε 6-1 την αδύναμη Μελίγια στο Κύπελλο Ισπανίας (vid)

Σαν σε προπόνηση ξεπέρασαν το εμπόδιο της Μελίγια οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης και πήραν την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 6-1 την ομάδα από τη βόρεια ακτή της Αφρικής και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Το πρώτο παιχνίδι, στην έδρα της Μελίγια, έληξε 4-0 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης, έτσι το συνολικό σκορ είναι 10-1 υπέρ της Ρεάλ.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τη «βασίλισσα» αφού κατάφεραν να σημειώσουν 2 απανωτά γκολ, στο 33' και στο 35' με τον Ασένσιο, ενώ ο Χάβι Σάντσεθ έκανε το 3-0 στο 39'.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό. Στο 48' ο Ίσκο «έγραψε» το 4-0 και στο 75' ήταν η σειρά του Βινίσιους να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 81', όταν ο Γιασίν ευστόχησε σε πέναλτι για το γκολ της τιμής. Το τελικό 6-1 γράφτηκε από τον Ίσκο στο 81ο λεπτό.