Serie A: Γκέλα η Νάπολι, ανατροπή στο 92 η Έμπολι (Αποτελέσματα, Βαθμολογία) (vid)

Γκέλαρε η Νάπολι, ενώ το ματς Έμπολι - Αταλάντα έκλεψε την παράσταση στη Serie A.

Έξι παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό (25/11) πρόγραμμα της Serie A στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Η Πάρμα νίκησε τη Σασουόλο εντός έδρας με σκορ 2-1 και έφτασε τους 20 βαθμούς και την 6η θέση του πρωταθλήματος. Το σκορ της αναμέτρησης κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Για τους γηπεδούχους ήταν αρκετό το πρώτο 25λεπτο για για να σκοράρει δύο τέρματα και να πάρει τη νίκη. Η Σασουόλο αντέδρασε στο 36' αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρει κάτι.

Οι αναμετρήσεις Μπολόνια - Φιορεντίνα και Νάπολι - Κίεβο έληξαν χωρίς σκορ με τις τέσσερις ομάδες να προσθέτουν από 1 βαθμό στο «τσεπάκι» τους.

Το σπουδαιότερο μέχρι στιγμής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής ήταν το Έμπολι - Αταλάντα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρουν τον έλεγχο και να φτάσουν στο γκολ με τον Φρόιλερ στο 33'. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Έμπολι, 7 λεπτά αργότερα (40'), ο Χεϊτμπόερ έκανε το 2-0. Για καλή τους τύχη οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα (42') με τον Λα Γκουμίνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 2-1.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι και μπήκαν στο γήπεδο για να παλέψουν. Στο 77ο λεπτό, ένα αυτογκόλ από τον Αντρέα Μασιέλο έβαλε την Έμπολι στο κόλπο για τη νίκη, αφού υπήρχε ακόμα αρκετός χρόνος. Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ίλισιτς δέχτηκε κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Αταλάντα με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός και πήραν τη νίκη με γκολ του Σιλβέστρε στην εκπνοή του αγώνα.