Εκτός έδρας «τριάρα» ο Άγιαξ ενόψει ΑΕΚ

Άνετη επικράτηση του Άγιαξ εκτός έδρας στην Eredivisie και οι ολλανδοί πηγαίνουν «ζεστοί» στο ΟΑΚΑ.

Με νίκη συνέχισε ο Άγιαξ τις υποχρεώσεις του στο ολλανδικό πρωτάθλημα, τρεις ημέρες πριν την αναμέτρηση του Champions League με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο «Αίαντας» επικράτησε εκτός έδρας 3-0 της ουραγού Μπρέντα και παραμένει στο κυνήγι της πρωτοπόρου και... απόλυτης Αϊντχόφεν. Ένα αυτογκόλ του Μασάρτ στο 40΄, ένα τέρμα του Λαμπιάντ στο 54΄ κι ένα του Χούντελααρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τον Αγιαξ, που κυριάρχησε και είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Ο Έρικ Τεν Χαγκ παρέταξε τους Ονανά, Μαζραουί, Ταλιαφίκο, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Σένε, Φαν ντε Μπέεκ (46΄ Λαμπιάτ), Νέρες (90΄+ Βέμπερ), Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (81΄ Χούντελααρ)

Εύκολο απόγευμα είχε και η πρωτοπόρος Αϊντχόφεν, που νίκησε 3-0 την Χέρενφεν και συνεχίζει ακάθεκτη με το απόλυτο.