Serie A: «Κλείδωσε» την παραμονή η Ελλάς Βερόνα, «όρθια» από 3-0 η Γιουβέντους

Η Ελλάς Βερόνα κέρδισε 2-1 την Σαλερνιτάνα και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Serie A, μία αγωνιστική πριν το φινάλε. «Όρθια» η Γιουβέντους και από 3-0, 3-3 με την Μπολόνια. Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστική και η βαθμολογία.

Την παρουσία της στη Serie A και την επόμενη περίοδο πανηγύρισε η Ελλάς Βερόνα. Στην 37η και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο σύλλογος κέρδισε 2-1 τη Σαλερνιτάνα στο Σαλέρνο και «σφράγισε» και μαθηματικά πλέον την παραμονή της στην κατηγορία, αφού αποσπάστηκε με τέσσερις πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22’ με τον Σούσλοφ και στο 45’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Φολορούνσο, βάζοντας έτσι τις βάσεις για το τρίποντο. Στην επανάληψη το μόνο που κατάφερε η Σαλερνιτάνα ήταν να μειώσει στο 90’ με τον Τζανόλι για το τελικό 1-2, ενώ ο Κώστας Μανωλάς μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Στο άλλο ματς της 37ης αγωνιστικής, η Γιουβέντους, με τον Πάολο Μοντέρο στον πάγκο της ως υπηρεσιακό προπονητή, αν και βρέθηκε να χάνει 3-0 στο «Ρενάτο Νταλ Άρα» από την Μπολόνια, τελικά αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με την αντίπαλό της.

Οι «ροσομπλού» άνοιξαν το σκορ στο 2’ με τον Ρικάρντο Καλαφιόρι και στο 11’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κάστρο, ενώ στο 53’ από ασίστ του τελευταίου ο Καλαφιόρι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-0.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Στο 76’ ο Κιέζα μείωσε σε 3-1 και στο 83’ ο Μίλικ σε 3-2, ενώ στο 84’ ήρθε τελικά και η ισοφάριση από τους «μπιανκονέρι» με τον Κενάν Γιλντίζ.