Serie A’: Σε τροχιά Europa League η Αταλάντα

Η Αταλάντα νίκησε την Μόντσα, εκτός έδρας, με 2-1 και ανέβηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στο Europa League

Η Αταλάντα νίκησε την Μόντσα, εκτός έδρας, με 2-1 και σκαρφάλωσε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στο Europa League. Μάλιστα έχει έναν βαθμό λιγότερο από την πέμπτη Ρόμα, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.Oι φιλοξενούμενοι πέτυχαν από ένα γκολ στο κάθε ημίχρονο και πήραν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Στο 44’ ο Ντε Κέτελερ σημείωσε το 0-1 και στο 72’ ο Τουρέ έγραψε το 0-2. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε στο 89’ ο Μαλντίνι.

Η Λέτσε πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σασουόλο, καθώς επικράτησε με 3-0 και αυτό ήταν διπλό παραμονής. Στο 11’ ο Γκέντρι έκανε το 0-1 καις το 15’ ο Ντοργκού σημείωσε το 0-2. Το 0-3 σημείωσε στο 61’ ο Πίκολι.

Ύστερα από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Τορίνο και η Φροζινόνε έμειναν στο 0-0 και πήραν έτσι από έναν βαθμό.

Τέλος η Φιορεντίνα πήρε διπλό στην έδρα της Σαλερνιτάνα, καθώς επκράτησε με 0-2. Οι «βιόλα» πέτυχαν τα δύο τέρματα στην επανάληψη και πρόσθεσαν έτσι τρεις ακόμη πόντους στο ενεργητικό τους. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 80’ με τον Κουαμέ και στο 95’ ο Ικονέ έγραψε το τελικό 0-2.