Bundesliga: «Αέρας» η Ντόρτμουντ 3-2 την Μπάγερν (αποτελέσματα, βαθμολογία, video)

Η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-2 τη Μπάγερν και πήρε προβάδισμα 7 βαθμών στον αγώνα του πρωταθλήματος.

Ντόρτμουντ και Μπάγερν διαφήμισαν το γερμανικό ποδόσφαιρο χαρίζοντας στους φιλάθλους έναν εξαιρετικό αγώνα που τα είχε όλα. Δύο ανατροπές, 6 κίτρινες κάρτες, 2 ακυρωθέν γκολ και 5 γκολ που μέτρησαν για το τελικό 3-2 υπέρ της Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό από κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, ισορρόπησαν και έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ρόις στο 49'. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε πολύ, αφού μετά από 3 λεπτά, στο 52' ο Λεβαντόφσκι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Βαυαρούς.

Η Ντόρτμουντ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 67' έφερε το ματς στα ίσα με ακόμη ένα προσωπικό τέρμα του Ρόις και κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη στο 73' με τον Πάκο Αλκάρεθ.

Πολύ σημαντική νίκη για την Ντόρτμουντ στο δρόμο του πρωταθλήματος, αφού άφησε τους πρωταθλητές 7 βαθμούς κάτω από την κορυφή της βαθμολογίας.