Ουντινέζε – Ίντερ 1-2: Ανατροπή στο 95’ οι «νερατζούρι»

Η Ίντερ με γκολ του Φρατέζι στο 95’ νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ουντινέζε στο Ούντινε και ξέφυγε στο +14 στην κορυφή της Serie A από τη δεύτερη Μίλαν.

Ολοένα και πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου στη Serie A οδεύει η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» κέρδισαν με ανατροπή 2-1 την Ουντινέζε στο Ούντινε στον αγώνα που έκλεισε την «αυλαία» της 31ης αγωνιστικής στην κατηγορία και με το τρίποντο αυτό αποσπάστηκαν στο +14 από τη δεύτερη Μίλαν επτά «στροφές» πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40’ με το τέρμα που σημείωσε ο Σάμαρτζιτς έπειτα από ασυνεννοησία στα μετόπισθεν της Ίντερ, ωστόσο στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 55’ με πέναλτι του Τσαλχάνογλου.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης οι «νερατζούρι» προσπάθησαν να πετύχουν και την ανατροπή και τελικά τα κατάφεραν στις καθυστερήσεις, με τον Φρατέζι να πετυχαίνει στο 95’ το 1-2.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Μιλάνου διεύρυνε παράλληλα και το αήττητο σερί της στον θεσμό που κρατά από τον περασμένο Σεπτέμβρη.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (5/4)

Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 2-2 (52' πεν. Καντρέβα, 90+1' Ματζιόρε - 37' Λοριέντ, 44' Μπαϊράμι)

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (6/4)

Μίλαν - Λέτσε 3-0 (6' Πούλισικ, 20' Ζιρού, 57' Λεάο)

Ρόμα - Λάτσιο 1-0 (42' Μαντσίνι)

Έμπολι - Τορίνο 3-2 (6' Καμπιάγκι, 74' Καντσελιέρι, 90+4' Νιάνγκ - 60', 90+1' Σαπάτα)

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (7/4)

Φροζινόνε - Μπολόνια 0-0

Μόντσα - Νάπολι 2-4 (9' Τζούριτς, 62' Κολπάνι - 55' Όσιμεν, 57' Πολιτάνο, 61' Ζιελίνσκι, 68' Ρασπαντόρι)

Βερόνα - Τζένοα 1-2 (8' Μπονατσόλι - 45' Εκουμπάν, 58' Γκούντμουντσον)

Κάλιαρι - Αταλάντα 2-1 (42' Αουγκέλιο, 88' Βιόλα - 13'Σκαμάτσα)

Γιουβέντους - Φιορεντίνα 1-0 (21' Γκάτι)