Bundesliga: Περιμένει την στέψη η Λεβερκούζεν, «στραπάτσο» για την Μπάγερν

Η Λεβερκούζεν κέρδισε 1-0 την Ουνιόν και αποσπάστηκε στο +16 από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχασε 3-2 από την Χάιντενχαϊμ παρότι προηγήθηκε 0-2 στο ματς. Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Μία «ανάσα» από την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας της και μαθηματικά πλέον βρίσκεται η Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» κέρδισαν 1-0 την Ουνιόν για την 28η αγωνιστική της Bundesliga και με το τρίποντο αποσπάστηκαν πλέον στο +16 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου με 6 αγωνιστικές να απομένουν πλέον για το φινάλε.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο Βερολίνο πέτυχε για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο στο 45’ ο Βιρτζ.

Η Μπάγερν από την άλλη γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Χάιντενχαϊμ, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 0-2 της αντιπάλου της στο παιχνίδι. Τα τέρματα των Βαυαρών πέτυχαν οι Κέιν (38’) και Γκάμπρι (45’), ωστόσο στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς και πήραν το τρίποντο.

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, η Λειψία διέλυσε εκτός έδρας τη Φράιμπουργκ με 4-1 και βρέθηκε στην τέταρτη προνομιούχα θέση της βαθμολογίας, ενώ καρέ τερμάτων σημείωσε και η Μάιντς στο παιχνίδι της απέναντι στην Ντάρμσταντ (4-0).

Τέλος, η Κολωνία αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από την Μπόχουμ, τελικά πέτυχε την ανατροπή με δύο γκολ τις καθυστερήσεις και πήρε το τρίποντο. Στο 91’ ο Τίγκες έκανε το 1-1 και στο 92’ ο Βάλντσμιντ το 2-1.