Coppa Italia: Βάσεις πρόκρισης η Φιορεντίνα κόντρα στην Αταλάντα

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia έκανε η Φιορεντίνα που επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό με 1-0 της Αταλάντα.

Τις βάσεις για πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia έβαλε η Φιορεντίνα που επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό με σκορ 1-0 της Αταλάντα στο παιχνίδι που έγινε στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Πριν τη σέντρα άπαντες περίμεναν ένα παιχνίδι ισορροπημένο, αλλά στην πράξη ήταν ένας μονόλογος των «Βιόλα». Η Φιορεντίνα κυριάρχησε και έπαιζε την ομάδα του Μπέργκαμο στο μισό της γήπεδο.

Κάπως έτσι στο πρώτο ημίχρονο ο Μαντραγκόρα στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε με την Αταλάντα να βγαίνει στην επίθεση και να ψάχνει την ισοφάριση. Ευκαιρίες χάθηκαν και από τις δύο ομάδες, αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Φιορεντίνα-Αταλάντα 1-0