Φιναλίστ του Γαλλικού Κυπέλλου η Λιόν (3-0 την Βαλενσιέν) με σούπερ Λακαζέτ!

Η Λιόν με τρία γκολ στο δεύτερο μερος (τα δύο του Λακαζέτ) πήρε την πρόκριση στον τελικό του Coupe de France νικώντας 3-0 την Βαλενσιέν.

Η πρώτη φιναλίστ του φετινού Γαλλικού Kυπέλλου έγινε η Λιόν κερδίζοντας 3-0 την Βαλενσιέν στον πρώτο ημιτελικό του θεσμού.

Oι «γκονς» κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς αλλά δεν σκόραραν στο πρώτο μέρος.

Aντίθετα, η Βαλενσιέν είδε το δικό της γκολ στο 39ο λεπτό με τον Ντουκουρέ να ακυρώνεται για φάουλ μέσω VAR.

Στο δεύτερο μέρος όμως ο Αλεξάντρ Λακαζέτ πήρε από το χέρι τους «Λιονέλ» και με δύο γκολ σε έξι λεπτά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 51ο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος (η Φραπάρ έδωσε την ανατροπή και αφού την κάλεσε το VAR να το δει, κράτησε την απόφασή της) και έξι λεπτά μετά πέτυχε ένα ακόμα γκολ. Την πρόκριση σφράγισε ο Γκιφτ Όρμπαν στο 75ο λεπτό.