«Πέταξε» στους 32 η Τσέλσι με Ζιρού

Η Τσέλσι νίκησε με 1-0 την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League.

Το πρώτο γκολ του Ζιρού στη φετινή σεζόν ήταν αρκετό για να φέρει την πρόκριση της Τσέλσι στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Γάλλος στράικερ σκόραρε μετά από 186 και 794 λεπτά και έδωσε τη νίκη στους Λονδρέζους, που είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Ευρώπης. Συγκεκριμένα, η Τσέλσι μετράει 11 ματς στην Πρέμιερ Λιγκ, 2 στο Καραμπάο Καπ και 4 στο Γιουρόπα λιγκ.

Οι γηπεδούχοι είχαν από ένα δοκάρι σε κάθε ημίχρονο. Το πρώτο με τον Μπάγκα στο 11’ και το δεύτερο με τον Ντράγκουν στο 50΄. Όμως η Τσέλσι ήταν αυτή που σκόραρε στο 52΄με κεφαλιά του Ζιρού.

ΜΠΑΤΕ (Αλεξέι Μπάγκα): Σερμπίτσκι, Φιλιπένκο, Φιλίποβιτς, Ρίος, Σάβιτς (76’ Μούκαμ), Βολκόβ, Ντράγκουν, Μπάγκα, Χλεμπ (81’ Μπερέζκιν), Σιγκνέβιτς (73’ Τουομίνεν), Στάσεβιτς

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Έμερσον, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Τζαπακόστα, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (64’ Κόβατσιτς), Μπάρκλεϊ, Αζάρ (62’ Γουίλιαν), Πέδρο (85’ Οντόι), Ζιρού