Τσέλσι – Λέστερ 4-2: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Η Τσέλσι σκόραρε δις στις καθυστερήσεις και κέρδισε 4-2 τη Λέστερ, κλείνοντας έτσι θέση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Μετά την Κόβεντρι και τη Μάντσεστερ Σίτι, η Τσέλσι έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «μπλε» αν και δυσκολεύτηκαν στον αγώνα τους κόντρα στη Λέστερ, τελικά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις κέρδισαν 4-2 τις «αλεπούδες» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Κουκουρέγια (13’) και Πάλμερ (45’), ωστόσο στην επανάληψη είδαν τις «αλεπούδες» να φτάνουν στην ισοφάριση με το αυτογκόλ του Ντισασί στο 51’ και το τέρμα του Μαβιντίντι στο 62’.

Η συνέχεια βέβαια, δεν ήταν ανάλογη…

Η Λέστερ έμεινε με δέκα παίκτες στο 73’ λόγω αποβολής του Ντόιλ και η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, φτάνοντας τελικά στο 3-2 στο 92’ με τον Τσαλγιουμέκα, πριν πετύχει και το 4-2 στο 98’ με τον Μαντουεκέ και «σφραγίσει» την πρόκριση στην 4άδα του θεσμού.