FA CUP: Στα προημιτελικά με «καυτό» Χάαλαντ η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι «πάτησε» με 6-2 τη Λούτον και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σημειώνει πέντε γκολ των «πολιτών».

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση και να πετυχαίνει… πέντε γκολ (!), αλλά και τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να καταγράφει τέσσερις ασίστ, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε εκτός έδρας την Λούτον με το εμφατικό 6-2 για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Νορβηγός επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στα πρώτα 40 λεπτά της συνάντησης (4’, 18’ και 40’), πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι με τον Κλαρκ (45’) σε 1-3. Ο τελευταίος πέτυχε και το 2-3 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (52’), αλλά εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Χάαλαντ και με δύο ακόμα γκολ (55’ και 58’) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-5. Το τελικό 2-6 διαμόρφωσε στο 72’ ο Κόβασιτς.

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου θα βρίσκεται και η Λέστερ που απέκλεισε με 1-0 στην παράταση την Μπόρνμουθ, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας, όπως επίσης και η Νιουκάστλ που νίκησε 4-3 στα πέναλτι την Μπλάκμπερν.