Ligue 1: Από μηχανής... Μιναμίνο χάρισε την νίκη στην Μονακό (3-2 στην έδρα της Λανς)

Με τον Τακούμι Μιναμίνο να χτυπά στο 92' η Μονακό επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Λανς και επέστρεψε στις επιτυχίες στην Ligue 1. Είχαν χάσει πέναλτι στο 82' οι Μονεγάσκοι.

Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το παιχνίδι της Λανς με την Μονακό για την 23η αγωνιστική της Ligue 1 που βρήκε νικητές τους Μονεγάσκους με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπάλογκαν στο 19' και διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Τακούμι Μιναμίνο στο 30'. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν πως διαθέτουν ισχυρά ψυχικά αποθέματα και έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ουάχι (31') και τον Σαίντ (77').

Η Μονακό είχε την ευκαιρία να προηγηθεί ξανά στο 77' όμως ο Μπάλογκαν είδε τον Σαμπά να αποκρούει την προσπάθειά του. Την... λύτρωση έφερε ο Τακούμι Μιναμίνο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίζοντας στην ομάδα του μια νίκη που την φέρνει ξανά στην τρίτη θέση.