Ligue 1: «Ανάσα» για Ναντ και Λοριάν, «γκέλα» η Μπρεστ

Ναντ και Λοριάν κέρδισαν τις Τουλούζ (1-2) και Ρεμς (2-0) αντίστοιχα και πήραν σημαντική βαθμολογική «ανάσα» στη μάχη για παραμονή στη Ligue 1, ενώ η Μπρεστ έμεινε στο 1-1 με την Κλερμόν. Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Μία σημαντική βαθμολογική «ανάσα» πήραν Ναντ και Λοριάν, στη μάχη που δίνουν τη φετινή αγωνιστική περίοδο στο γαλλικό πρωτάθλημα για να κερδίσουν την παραμονή τους. Η Ναντ πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Τουλούζ, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Λοριάν με τη σειρά της, επιβλήθηκε 2-0 της Ρεμς και με το τρίποντο βγήκε από τη διακεκαυμένη ζώνη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 70’ με τον Μπάμπα από ασίστ του Πάνου Κατσέρη, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 87’ ο Μπακαγιοκό.

Τέλος, η Μπρεστ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Κλερμόν και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τους διώκτες της στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, που οδηγεί στο τέλος της σεζόν στην έξοδο στο Champions League.

Αν και άνοιξε το σκορ στο 50’ με τον Λεές-Μελού, είδε την αντίπαλό του να ισοφαρίζει στο 69’ με τον Κιέι και να παίρνει τον πόντο.