Serie A: «Πεντάσφαιρη» Φιορεντίνα, συνέτριψε 5-1 την Φροζινόνε

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Φιορεντίνα, η οποία διέλυσε με 5-1 την Φροζινόνε και πλησίασε ξανά την τετράδα στην Serie A.

Πάρτι στην Φλωρεντία με... καλεσμένη την Φροζινόνε! Οι «Βιόλα» συνέτριψαν με 5-1 την ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φρανσέσκο για την 24η αγωνιστική και πλησίασαν στο -2 από την τετράδα στην Serie A.

Η Φιορεντίνα καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, αφού είδε τον Μπελότι να ανοίγει το σκορ στο 16' από ασίστ του Ικονέ και τον τελευταίο να γράφει το 2-0 τρία λεπτά αργότερα. Ο Κουάρτα έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 43' κλειδώνοντας την νίκη για την ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο.

Ο Νικολάς Γκονζάλες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 53' προτού ο Λούκα Ματσιτέλι πετύχει το... γκολ της τιμής για την Φροζινόνε στο 66'. Το κερασάκι στην... πενταόροφη τούρτα για την Φιορεντίνα ήρθε να προσθέσει στο 85' ο Μπαράκ.

Έτσι η Φιορεντίνα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερα ματς και ανέβηκε στην 6η θέση με 37 βαθμούς ενώ η Φροζινόνε παραμένει στην 14η θέση με 23.