FA CUP: Στους «16» με Γιουνάιτεντ η Νότιγχαμ Φόρεστ, 5-3 στα πέναλτι την Μπρίστολ Σίτι

Η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε 5-3 στα πέναλτι την Μπρίστολ Σίτι (σ. 1-1 η κανονική διάρκεια) στο «Σίτι Γκράουντ» και θα αντιμετωπίσει στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν η μεγάλη νικήτρια στη μάχη με την Μπρίστολ Σίτι για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «ξυλοκόποι» κέρδισαν 5-3 στα πέναλτι την αντίπαλό τους (σ. 1-1 η κανονική διάρκεια) στο «Σίτι Γκράουντ» στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «32» του διοργάνωσης και στους «16» θα αντιμετωπίσουν πλέον τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το παιχνίδι στο Νότιγχαμ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο όγδοο λεπτό της συνάντησης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Οριγκί. Τα χαμόγελα στις τάξεις των «ξυλοκόπων» βέβαια δεν κράτησαν πολύ, αφού η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τον Νάιτ να γράφει στο 14’ το 1-1.

Τόσο στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όσο και στην επανάληψη και οι δύο ομάδες έψαξαν το δεύτερο γκολ. Το 90λεπτο ωστόσο, ολοκληρώθηκε στο 1-1 και έτσι αμφότερες οδηγήθηκαν στην παράταση. Ο επιπλέον χρόνος δεν ανέδειξε νικητή και στα πέναλτι η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε τελικά τη νίκη με 5-3 και την πρόκριση για τους «16».

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών της φάσης των «32»