Ρόμα - Κάλιαρι 4-0: Πάρτι στο «Ολίμπικο»

Η Ρόμα επιβλήθηκε 4-0 της Κάλιαρι στο «Ολίμπικο» και πανηγύρισε για τρίτη διαδοχική φορά με τον Ντε Ρόσι στον πάγκο.

Δεν σταματάει πουθενά η Ρόμα, η οποία φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-0) την Κάλιαρι στο «Ολίμπικο» στο φινάλε της 23ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με σκόρερ τον Λορέντσο Πελεγκρίνι. Οι Τζαλορόσι κέρδισαν κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα... κόλλησε κόντα στην εστία της Κάλιαρι και μετά από κόντρες ο Πελεγκρίνι από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Τη... σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε για τους γηπεδούχους ο Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποίος στο 23ο λεπτό έκανε το 2-0. Η φάση του γκολ ξεκίνησε από τα αριστερά, με τον Πελεγκρίνι να κάνει εξαιρετικό γύρισμα μέσα στην περιοχή και τον Αργεντινό να πλασάρει για το δεύτερο γκολ της ομάδας του Ντε Ρόσι.

Στην επανάληψη, η Ρόμα κέρδισε πέναλτι στο 51' και ο Ντιμπάλα το μετέτρεψε σε γκολ για το 3-0. Οι «μηχάνες» των Τζαλορόσι δεν έσβησαν εκεί, καθώς οκτώ λεπτά αργότερα πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ντιν Χάουσεν, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 4-0.

Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες νίκες με τον Ντε Ρόσι στον πάγκο τους στο ιταλικό πρωτάθλημα. Ο Παντελής Χατζηδιάκος έμεινε στον πάγκο για την Κάλιαρι και δεν πήρε λεπτά συμμετοχής στην αναμέτρηση της Ρώμης.