Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: «Χ»τύπημα στην πρώην ο Μάρκος Γιορέντε στις καθυστερήσεις!

Η Ρεάλ Μαδρίτης, παρότι προηγήθηκε (19') γκολ του Μπραχίμ Ντίαζ, ισοφάρισε στο 90+3', από τον πρώην παίκτη της Μάρκος Γιορέντε και δεν μπόρεσε ν' αποσπαστεί από τη 2η Ziρόνα

Έτοιμη να πανηγυρίσει την νίκη από επί της συμπολίτισσας Ατλέτικο ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης που θα την έφερνε στο +4 από την 2η Ζιρόνα, αφού προηγείτο στο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας από το 19ο λεπτό με τον Μπραχίμ Ντίαζ (σ.σ. πήρε τη θέση του τραυματία Βινίσιους στο «ζέσταμα»), αλλά δεν τα κατάφερε κι υπαίτιος ήταν ένας πρώην παίκτης της!

Ο Mάρκος Γιορέντε που σκόραρε στο 90+3, με κεφαλιά (σε μια φάση που έπαιξε... βόλεϊ με το ...κεφάλι με τον Ντέπαϊ) διαμορφώνοντας το τελικό 1-1

Με το παρθενικό του γκολ κατά των «μερένγκες» οι «παπλωματάδες» ...ξεράναν το (με κλειστό σκέπαστρο) Μπερναμπέου και διατήρησαν τη Ζιρόνα σε απόασταση βολής, παρότι οι ίδιοι υποχώρησαν τέταρτοι.

Νωρίτερα (49') οι φιλοξενούμενοι είχαν διαμαρτυρηθεί για την ακύρωση γκολ σε κεφαλιά του Σάβιτς για οφσάιντ του Σαούλ που εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Λούνιν.