Άγιαξ – Αϊντχόφεν 1-1: Μοιρασιά στο Άμστερνταμ

Η Αϊντχόφεν έφυγε με το 1-1 από το Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της στην κορυφή της Eredivisie.

Η Αϊντχόφεν βγήκε μεγάλη κερδισμένη από το ντέρμπι με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ για την 20η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της στην κορυφή της Eredivisie.

Αντίθετα, ο «Αίαντας» δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του για να πάρει το τρίποντο και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Άλκμααρ, αλλά και στο… -21 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Το σκορ στο Άμστερνταμ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 19’ με το τέρμα που σημείωσε ο Μπέρχαουζ, ενώ στο 34’ ήρθε η απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Ντε Γιονγκ.

Τόσο στο υπόλοιπο του πρώτου μέρος όσο και στην επανάληψη και οι δύο ομάδες φλέρταραν με ένα δεύτερο γκολ, αλλά οι επιθετικές τους προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.