Bundesliga: Νίκες για Λεβερκούζεν και Μπάγερν πριν το ντέρμπι κορυφής

Η Λεβερκούζεν νίκησε 2-0 την Ντάρμσταντ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Bundesliga, ενώ η Μπάγερν κέρδισε με ανατροπή 3-1 την Γκλάντμπαχ και παρέμεινε στο -2 από τις «ασπιρίνες» πριν το μεταξύ τους ντέρμπι (10/2). Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Η Λεβερκούζεν δεν το κουνάει από το «ρετιρέ» της Bundesliga. Οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν 2-0 εκτός έδρας της Ντάρμσταντ για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και με το τρίποντο αυτό διεύρυναν το αήττητό τους στην κατηγορία και διατήρησαν το +2 από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου πριν το μεταξύ τους ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική (10/2). Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν ο Τέλα, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της Λεβερκούζεν (33’ και 53’).

Η Μπάγερν με τη σειρά της, νίκησε με ανατροπή 3-1 την Γκλάντμπαχ. Η τελευταία «πάγωσε» το Μόναχο στο 35’ όταν άνοιξε το σκορ με τον Ελβέντι, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι Βαυαροί ισοφάρισαν με τον Πάβλοβιτς. Στο 70’ οι πρωταθλητές πέτυχαν το 2-1 με τον Κέιν και στο 87’ ο Ντε Λιχτ «σφράγισε» το τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Στουτγκάρδη με κορυφαίο τον Ουντάβ (σ. ένα γκολ και δύο ασίστ) επικράτησε 3-1 της Φράιμπουργκ και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου, ενώ η Βέρντερ Βρέμης νίκησε 1-0 την Μάιντς και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Τέλος, η Άουγκσμπουργκ έμεινε «όρθια» στην έδρα της Μπόχουμ και απόδρασε με τον βαθμό (1-1), χάρη στο πέναλτι του Ντεμίροβιτς στο 92’.