Στην 4αδα του Κόπα Άφρικα με ανατροπή η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό (3-1 τη Γουινέα)

Η Λαϊκή Δημοκρατία Κονγκό, με γκολ του Μαζουακού επιβλήθηκε της Γουϊνέας με 3-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα. Αποτέλεσμα που φέρνει την επιστροφή του Αγκιμπού στον Ατρόμητο

Μετά την Νιγηρία (1-0 την Ανγκόλα) η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό έγινε η δεύτερη χρονικά ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, αφού νίκησε 3-1 τη Γουϊνέα και μάλιστα μ' ανατροπή.

Η Γουϊνέα προηγήθηκε με το πέναλτι του Μπάγιο στο 20ο λεπτό, αλλά η ΛΔΚ ισοφάρισε επτά λεπτά μετά με τον Μπεμπά.

Στο δεύτερο μέρος ο Γουϊσά σκόραρε με πέναλτι στο 65' και ο Αρτούρ Μαζουακού, πρώην μπακ του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Αγκιμπού Καμαρά έπαιξε βασικός σε όλο το ματς και μετά τον αποκλεισμό επιστρέφει στην Ελλάδα για τον Ατρόμητο.