Με πέναλτι Tζόλη 4αδα η Φορτούνα απέκλεισε τη Σανκτ Πάουλι του Σάλιακα (1-1 κ.δ. 2-2. παρ. 3-4 πεν.)

Ο Xρήστος Τζόλης ευυστόχησε στο νικητήριο πέναλτι της διαδικασίας (3-4) δίνοντας στην Φορτούνα Ντίσελντορφ την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου επί της Σανκτ Πάουλι (του Μανώλη Σάλιακα) στο Αμβούργο (1-1 κ.δ, 2-2 παρ.)

Στα πέναλτι κρίθηκε ο πρώτος προημιτελικός του Γερμανικού Κυπέλλου με τον Χρήστο Τζόλη να κερδίζει στον ...εμφύλιο τον Μανώλη Σάλιακα αφού η Φορτούνα Ντίσελντορφ του επικράτησε στο Αμβούργο της Σανκτ Πάουλο μετά από ένα 90λεπτο που έληξε 1-1 και η παράταση 2-2!

Παρότι η Σανκτ Πάουλι επικράτησε της Φορτούνα μέσα στο Ντίσελντορφ για τη 2η κατηγορία την Τρίτη είδε την άλλη πλευρά του νομίσματος.

Η ομάδα του Χρήστου Τζόλη (βασικός κι αναντικατάσττος) προηγήθηκε με Φερμέι στο 38' με πέναλτι, αλλά ο Χάρτελ ισοφάρισε στο 60' με τον ίδιο τρόπο για τους γηπεδούχους που είχαν τον Σάλιακα από το 46' στο γήπεδο.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Τανάκα (99') έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ στους φιλοξενούμενους, όμως στις καθυστερήσεις του εξτρά χρόνου ο Κάρλο Μπουχαλφά ισοφάρισε σε 2-2

Ο Σάσα Μπούρχερτ έπιασε την εκτέλεση του Κρίστοφ Ντάφερνερ, όμως στη συνέχεια ο Φλόριαν Κάστενμαϊερ έπιασε δύο συνεχόμενα πέναλτι.

Ο Τζόλης κλήθηκε να εκτελέσει το τελευταίο της διαδικασίας και τα πήγε περίφημα, στέλνοντας τη Φορτούνα στα ημιτελικά του θεσμού.

Το προφίλ των προημιτελικών

Σανκτ Πάουλι - Φορτούνα 3-4 πέν., 2-2 παρ., 1-1 κ.α. (60' Χάρτελ, 120+1' Μπουχαλφά / 38' Φερμέι, 99' Τανάκα)

31/01 21:45 Χέρτα - Καϊζερσλάουτερν

06/02 21:45 Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη

07/02 21:45 Ζααρμπρίκεν - Γκλάντμπαχ