Παρί Σεν Ζερμέν-Μπρεστ 2-2: «Όρθιοι» οι «πειρατές» στο Παρίσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν αν και προηγήθηκε 2-0 της Μπρεστ, αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την αντίπαλό της. Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Ligue 1 και η βαθμολογία.

Tη μεγάλη έκπληξη στην 19η αγωνιστική της Ligue 1 έκανε η Μπρεστ και υποχρέωσε την Παρί Σεν Ζερμέν στην παρθενική της «γκέλα» από την «αυγή» του νέου έτους. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι οι Παριζιάνοι βρέθηκαν να προηγούνται 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη οι «πειρατές» έφτασαν στην ισοφάριση (2-2) και εξασφάλισαν τον πόντο.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Μπρεστ ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου, ενώ η Παρί έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τους διώκτες της στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 38’ με το τέρμα που σημείωσε ο Ασένσιο και στο 45’ ο Μουανί έγραψε το 2-0. Στο 55’ όμως ήρθε το 2-1 της Μπρεστ με τον Καμαρά και στο 80’ ο Λάγκε πέτυχε το 2-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης η Παρί πίεσε την Μπρεστ με την ελπίδα να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ και να πάρει το τρίποντο, ωστόσο οι επιθετικές της προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Μάλιστα, η Παρί τελείωσε το ματς και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής στο 94’ του Μπράντλεϊ Μπαρκολά.